71_20240702_230941.jpg

Výsledek je odrazem celé sezony, a nejen té, říká v ohlédnutí za divizním účinkováním týmu mužů Martin Janda

Další divizní ročník bude bez klatovských fotbalistů. Těm se v sezoně 2023/2024 vůbec nedařilo a ve skupině A obsadili poslední, šestnácté místo. Ve třiceti zápasech nasbírali pouhých jedenadvacet bodů. Jen pětkrát vyhráli, šestkrát remizovali a devatenáctkrát odcházeli ze hřiště v roli poražených. Vstřelili sedmatřicet gólů, ale devětašedesátkrát inkasovali. A tohle všechno v konečném součtu znamenalo sestup. Jaké bylo účinkování týmu mužů SK Klatovy 18998 v divizní soutěži očima třiatřicetiletého Martina Jandy (na snímku), pro něhož to byla hodně divoká sezona? Začínal ji jako hráč a končil v roli trenéra týmu.

Jaká byla sezona vašima očima?
Asi dopadla tak, jak měla. Už několikrát jsem uvedl, že pokud sestoupíme, bude to zasloužené. Můj názor se nemění a celkové umístění je odrazem nejen celé sezony.


Jaká byla sezona očima Martina Jandy, to jste již řekl. Ale jaká byla pohledem a hráče a pohledem trenéra?

Už i jako hráč jsem se na určité věci snažil nahlížet jako trenér. Tím, že věci sledujete a přemýšlíte o nich, vás učí a posouvá. Byly tam dobré i špatné věci. Určitě mi nenáleží hodnotit práci druhých a veřejně o tom psát. Osobně jsem si z celé sezony vzal spousty informací a zkušeností.

Nepovedená, doslova zpackaná sezona, na kterou by všichni nejraději co nejdříve zapomněli. Proč tomu tak bylo? Co bylo příčinou?
Jak jsem již uvedl, nechci tady hodnotit práci jiných. I na moji práci se musíte zeptat hráčů, vedení a lidí, kteří mají v popisu práce hodnotit to, co jsem pro klub odvedl.

Vy jste vlastně klubu vytrhl trn z paty poté, když skončil trenér Matěj Spěváček - za což vám rozhodně patří velký díky - ale vstoupil jste do hodně rozbouřené řeky. Tým nefungoval, parta nebyla žádná. Na to musí mít člověk odvahu.
Vlastně jsem dal hlavu na špalek. Plno lidí mi psalo, že jsem se zbláznil, že zachránit soutěž bude strašně složité. Takhle jsem nad tím ale nepřemýšlel. V tu danou chvíli jsem věřil, že dokážu kabinu spojit, že mám klukům co nabídnout.

Pro vás osobně to byla sezona plná zvratů. Co vám více sedělo, hrát nebo koučovat?
Vlastně ani nevím, co na tuto otázku odpovědět. Obě role mě naplňují, ale zároveň je každá z nich diametrálně odlišná. Jako hráč jsem ale necítil takovou nervozitu, jako když jsem stál na lavičce.

Byť jste byl členem trenérského týmu dorostu, role hlavního trenéra mužů pro vás byla ale úplně něčím novým. Splnila tato role vaše očekávání?
Nečekal jsem v úvodu až takový tlak. Ale asi to je tím, že si to člověk moc připouští. Vést klub s takovou historií jakou Klatovy mají, určitě zodpovědnost je. Rozdíl oproti dorostu je obrovský. Nejen v tréninku nebo zápase, ale také jste více na očích veřejnosti.

Co vám role hlavního trenéra dala a je něco, co vám vzala?
Určitě mi dala spoustu zkušeností a nových poznatků. Děkuji vedení klubu za tu šanci a za to, že mi důvěřovali. Nad tím, co mi vzala vlastně ani nepřemýšlím. Nelituji toho, že jsem do toho šel. I kdyby bylo něco negativního, člověka by to mělo posunout zase o kus dál.

Je to cesta, kterou se chcete vydat? Chcete se dál trenéřině věnovat?
Dokud mi slouží zdraví, chtěl bych ještě něco odehrát. Dodělat si při tom třeba trenérskou licenci a v budoucnu to třeba může být cesta, jak u fotbalu zůstat. Může se stát ale cokoliv. Nikdy nevíte, kam vás cesty zavedou.

V klatovském klubu, byť je vaší srdeční záležitostí, ale končíte. Co je důvodem, že z SK Klatovy 1898 odcházíte a kam povedou vaše fotbalové kroky?
Cítím, že po pětadvaceti letech je čas změnit prostředí. Neopouští se mi to tady v Klatovech lehce, ale cítím, že v momentálním rozpoložení bych nebyl pro klub jakýmkoliv přínosem. V posledních letech jsem na hřiště nechodil s takovým nadšením, jaké bych si v amatérském sportu představoval. Klub nyní čeká velká dřina. Budu lidem, kteří se pokusí fotbal v Klatovech opět nastartovat, držet palce z plných sil a podporovat je na dálku. To samé platí o hráčích, na které se přijdu vždycky rád podívat a podpořit je, když to čas dovolí. Já osobně budu nastupovat jako hráč v Měcholupech, které o mě projevily velký zájem, a spoustu kluků tam znám a v minulosti jsem s nimi v Klatovech hrál. Dávalo mi to největší smysl, a doufám, že pro Měcholupy budu přínosem.

Ale dveře - vrata - v SK Klatovy 1898 za sebou určitě nehodláte úplně zabouchnout. Jste odchovanec - Klatovák tělem, duší i srdcem. Je možné, že se do klubu ve městě pod Černou věží ještě někdy vrátíte?
Klatovy mám v srdci. Nejen klub ale samotné město, kde žiju od mala. Pokud bude možnost se někdy vrátit a bude to dávat smysl, určitě se bránit nebudu. Momentálně ale budoucnost neřeším a snažím se těšit z přítomnosti.

Nyní všichni příznivci fotbalu žijí mistrovstvím Evropy. Koho tipujete na vítěze šampionátu? A jak jste viděl účinkování českých fotbalistů?
Všichni tipují na vítězství velké týmy Francie, Anglie, Německo a další. Třeba překvapí nějaký černý kůň. Tipovat si netroufnu, nikdy mi to nešlo. Našim jsem hlavně přál, aby ukázali, že fotbal v Česku je na vzestupu. Aby se ukázali hráči z naší ligy a třeba se svými výkony prodali do top světových lig.