Související zápas

SK Klatovy 1898
TJ Jiskra Domažlice BSK Klatovy 1898
1:2
ne 7. 4. 2024 10:30 @ Domažlice, Fortuna Divize A, 21. kolo
48_20240409_155811.jpg

Hráli jsme organizovaně, zodpovědně a hlavně týmově, chválil své svěřence po výhře v Domažlicích trenér Janda

Hodně dlouhé vousy už mělo poslední vítězství klatovských divizních fotbalistů. Naposled totiž slavili výhru loni 23. září v utkání proti Jindřichovu Hradci. Teď ale parádní jarní střih vousům vyfikli na hřišti v Domažlicích, kde v utkání 21. kola divizní skupiny A porazili 2:1 tamní béčko. O góly Klatov se postarali zkušený Tadeáš Přibáň a mladíček Jan Kortán. Tým Klatov je deset kol před koncem soutěže se sedmnácti body v průběžné tabulce čtrnáctý. Ale na třináctou Jiskru B ztrácí pouhý bod, ovšem na paty mu šlape patnáctý šestnáctibodový Český Krumlov, a ani poslední Tachov se čtrnácti body není ještě zdaleka mimo hru.

Nadšený z plného bodového zisku byl kouč SK Klatovy 1898 Martin Janda, který ⁠se chopil trenérské taktovky letos 21. března. A na úspěch čekal. Další důležitý zápas. „Jsou to tři body z venku, takže musíme být spokojeni," uvedl ale jen stroze Martin Janda.  „Hráli jsme organizovaně, zodpovědně a hlavně týmově. Kluci bojovali jeden za druhého. Jako jsem minulý týden říkal, že Petřín byl lepší o dva góly, tentokrát jsme byli o jeden gól lepší než soupeř my," už se o trochu více rozpovídal o úspěšném domažlickém tažení klatovský kouč. 

Podle jeho slov týmu Klatov hodně pomohl první vstřelený gól. „V takovém zápase je strašně důležité tu první branku nedostat. Klukům se pak hrálo lépe, věřili si na balónu a jejich sebevědomí šlo nahoru," podotkl. 

Trenér divizního týmu SK Klatovy 1898 v akci při utkání s B týmem domažlické Jiskry. Foto: Jindřich Schovanec

První branku svěřenci Martina Jandy vstřelili ve 36. minutě po rohovém kopu. Na perfektní balón od Františka Holíka si naskočil Tadeáš Přibáň a potvrdil svoji kvalitu ve vzduchu. Druhou branku přidal v 71. minutě hry Jan Kortán, který se dostal k balónu kousek za vápnem a vystřelil. Střela se otřela o domácího obránce a zapadla do domažlické sítě. „Do konce bylo asi deset minut i s nastavením. I přes to, že jsme soupeře do větších šancí nepouštěli, vždycky má člověk strach, aby se to nezvrtlo. Hrálo se na naši polovině, to pak stačí jedna chyba ve vápně a soupeř může srovnat. Kluci to ale odehráli fantasticky a dobře to pro nás dopadlo," podotkl třiatřicetiletý Janda.

O vítězný gól Klatov se na domažlickém trávníku postaral teprve sedmnáctiletý Jan Kortán (v červeném dresu). Foto: Jindřich Schovanec

„Jak jsem říkal, líbilo se mi týmové pojetí. Za co ale musím kluky vyzdvihnout, tak je disciplína. Na to, jak moc důležité pro nás bylo tohle utkání, tak to kluci hlavami ustáli a podřídili všechno týmovému úspěchu," pochválil svěřence klatovský trenér, ale zároveň připomněl, co mu přidělává vrásky na čele. „Co bych vytkl a hodně nás trápí, to je kondice. Kluci hrají na hraně svých možností, ale na kondici budeme muset ještě zapracovat," ví Janda.

Zkušený Tadeáš Přibáň (hráč s číslem 15) otevřel v Domažlicích skóre zápasu, když si ve výskoku parádně našel míč po rohovém kopu Františka Holíka. Foto: Jindřich Schovanec

Na otázku, jestli se výhra na trávníku v Domažlicích rodila lehce trenér Klatov odpověděl:„Žádné vítězství se v této soutěži nebude rodit lehce. Týmy jsou vyrovnané, není to jako dřív, kdy Čížovou táhly rozdíloví hráči jako Jirouš s Jandou, Vary zase Geňo s Psohlavcem, Lom Musiol se Šimákem nebo náš Presl se Zajíčkem. Teď v Domažlicích bylo vidět, že oběma týmům jde o hodně. Bylo to nahecované, vše ale v rámci slušnosti a fair play."

Fotbalová derby mezi sousedními kluby Klatov a Domažlic bývala vždy hodně vyhrocená, dost se pak jiskřilo na trávníku, tak i na tribuně. Ale tentokrát tomu bylo jinak. „Hráči, kvůli kterým byly zápasy s Domažlicemi vyhrocené, už v jejich kádru nepůsobí. Jestli jsem chválil naše kluky za disciplínu, tak musím pochválit i kluky z Domažlic, a to včetně realizačního týmu. Na to, jakou důležitost toto utkání mělo, tak vše proběhlo v rámci fair play. Svůj podíl na tom měli i rozhodčí, kteří utkání zvládli bez výraznějších chyb," kvitoval Martin Janda. 

TJ Jiskra Domažlice B – SK Klatovy 1898 1:2

Poločas: 0:1.
Branky: 85. Janča – 36. Tadeáš Přibáň, 71. Jan Kortán.
Rozhodčí: Beneš. ŽK: 0:2 /52. Adam Vacek, 88. Ondřej Valeš/.
Diváci: 100.

Sestava TJ Jiskra Domažlice B: Cherepko – Soběhart, Secký, Žák (46. Kolerus), Staněk, F. Červený, Copák (80. Pecháček), Hendrych (90. Kolena), Kašpar, Aubrecht, Jahn (63. Janča). Trenér: Pavel Macháč.
Sestava SK Klatovy 1898: Ondřej Valeš – Matyáš Ferko, Lávička, Jan Kortán (79. Ondřej Mareš), Lukáš Prokop (90+1. Berka), Adam Vacek, František Holík (46. Adam Vyčichl), Tadeáš Přibáň, Michal Lukeš (C), Marek Brož, Jan Vaněk (46. Tomáš Vaněk). Trenér: Martin Janda.

Klatovský obránce Matyáš Ferko (v červeném dresu) se snaží s míčem uniknout svým domažlickým pronásledovatelům. Foto: Jindřich Schovanec